czwartek, 05 grudzień 2013 09:26

Święcenia Biskupie

Napisane przez 
Święcenia biskupie 
Księdza prałata Rafała Markowskiego
Księdza prałata Józefa Górzyńskiego


Kuria Metropolitalna Warszawska informuje, że święcenia biskupie księdza prałata Rafała Markowskiego i księdza prałata Józefa Górzyńskiego odbędą się w sobotę, 7 grudnia 2013 roku w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie, ul. Świętojańska. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00.Głównym konsekratorem będzie Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski.
Współkonsekratorami będą Arcybiskup Celestino Migliore Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz Biskup Kazimierz Romaniuk Biskup Senior Diecezji Warszawsko - Praskiej.
Zapraszamy wszystkich do udziału w uroczystości, a obu księży biskupów nominatów polecamy modlitwom wiernych.

Księża chcący koncelebrować Mszę świętą, proszeni są o zabranie alby oraz stuły w kolorze białym (złotym), a członkowie kapituł o przybycie w strojach chórowych.

Magnificencje Rektorzy wyższych uczelni będą mile widziani w strojach rektorskich.

Jednocześnie informujemy, że Mszę świętą prymicyjną
- biskup Józef Górzyński odprawi w niedzielę, 8 grudnia 2013 roku o godz. 13.00 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie na Wrzecionie;
- biskup Rafał Markowski odprawi w niedzielę, 15 grudnia 2013 roku o godz. 13.00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie k. Otwocka.


Ks. Rafał Markowski - sylwetka

ks. Rafał Markowski Przez ostatnie sześć lat był rzecznikiem prasowym kardynała Kazimierza Nycza. W latach 90. założył katolickie Radio Józef. Obok bogactwa doświadczenia medialnego, ma też spory dorobek naukowy: jest doktorem z zakresu religioznawstwa  i wykładowcą na UKSW oraz w seminarium warszawskim. Oto sylwetka nowego warszawskiego biskupa pomocniczego, ks. Rafała Markowskiego.

Ks. prałat dr Rafał Markowski urodził się 16 kwietnia 1958 roku w Józefowie koło Otwocka. W 1982 roku ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1982 w archikatedrze warszawskiej z rąk kard. Józefa Glempa. W latach 1982-1985 pracował duszpastersko jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Warce.

W roku 1985 rozpoczął studia specjalistyczne w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, w 1991 roku uzyskał stopień doktora z zakresu religioznawstwa. W latach 1987-1993 był prefektem (wychowawcą) w warszawskim Wyższym Seminarium Duchownym. Od 1992 jest wykładowcą nauk religioznawczym na Wydziale Teologicznym UKSW oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie.

W 1993 roku kard. Józef Glemp zlecił ks. Markowskiemu zadanie zorganizowania katolickiego Radia Józef. Funkcję dyrektora radia pełnił do 2002 roku - objął wtedy funkcję rektora kościoła Matki Bożej Jasnogórskiej. W 1999 został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości.

W 2008 został mianowany rzecznikiem prasowym Archidiecezji Warszawskiej oraz dyrektorem Archidiecezjalnego Centrum Informacji. Od 2012 r. jest też administratorem Domu Arcybiskupów Warszawskich.

fot. Wojciech Łączyński

Ks. Józef Górzyński - sylwetka

ks. Józef Górzyński

Dotychczasowa droga kapłańska ks. Górzyńskiego łączy w sobie doświadczenie pasterskie, naukowe, formacyjne, a ostatnio kurialne. Jest cenionym przez warszawskich księży ekspertem od liturgii. Był szanowanym proboszczem parafii na Wrzecionie. 

Ks. prałat dr Józef Górzyński urodził się 5 marca 1959 roku w Żelechowie. W 1979 wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie odbył sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. Przez dwa lata pracował jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Grójcu.

W 1987 roku wyjechał na zagraniczne studia specjalistyczne do Rzymu. Studiował liturgikę na Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie. Pracę doktorską obronił w 1996 roku. Po powrocie ze studiów został prefektem, czyli wychowawcą, w warszawskim seminarium duchownym. Zaczął też wykładać liturgikę na Papieskim Wydziale Teologicznym.

Pracę wychowawczą zakończył w 2004 roku. Został wtedy mianowany proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie na Wrzecionie. Rok wcześniej wyniesiony do godności opata Kapituły Kolegiackiej Kampinosko-Bielańskiej.

W 2012 roku kard. Kazimierz Nycz mianował ks. Górzyńskiego moderatorem wydziałów duszpasterskich oraz dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Z racji specjalizacji w dziedzinie liturgii, od lat uczestniczy w pracach wielu komisji diecezjalnych i krajowych. Jest moderatorem nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w archidiecezji warszawskiej.


 


źródło: http://www.archidiecezja.warszawa.pl

 

Czytany 4765 razy