piątek, 27 czerwiec 2014 14:57

Oświadczenie Warszawskiej Kurii Metropolitalnej

Napisane przez 
Oświadczenie

W związku z zamiarem zaprezentowania kontrowersyjnej sztuki pt. "Golgota Picnic" autorstwa Rodriga Garcii, Kuria Metropolitalna Warszawska solidaryzuje się z diecezjami w Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie oraz wszystkimi osobami, które wyrażają słuszny i zrozumiały sprzeciw wobec kolejnego przykładu przekroczenia granic artystycznego wyrazu.

 

Wyrażamy zaniepokojenie przede wszystkim z powodu prób naruszania wrażliwości chrześcijan, dla których męka i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa to najważniejsze wydarzenia ich wiary. Artyści są tego świadomi i tym bardziej powinni uszanować to, co dla chrześcijan jest najcenniejsze.

Sprzeciw budzą również próby naruszenia godności człowieka. Jej poszanowanie i ochrona są wspólnym zadaniem zarówno Kościoła i każdej religii, jak też kultury. Niestety, przyzwyczajamy się do nieustannego przekraczania granic dobrego smaku i podstawowych norm życia obyczajowego w sferze kultury i sztuki.

Rozumiejąc prawo artystów do wolnego wyrażania własnych poglądów, apelujemy, by mieli oni świadomość, że posługiwanie się symbolami religijnymi w takim kontekście wywołuje słuszny sprzeciw społeczny. Niezależnie od tego, jak rozstrzygnie się kwestia wystawienia spektaklu w Warszawie, przypominamy, że każdy powinien zdecydować o swojej postawie słuchając wskazań prawego sumienia.

 

Ks. Przemysław Śliwiński
Rzecznik Arcybiskupa i Archidiecezji Warszawskiej

Czytany 3328 razy