piątek, 18 październik 2019 00:00

Zapraszamy na koncert Chóru z Japonii „Requiem Project Choir Japan” - 24 października o godz. 18.00

Napisane przez 

W setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią i Polską zapraszamy na wyjątkowy koncert w Bazylice Świętego Krzyża, w czwartek 24 października. Podczas Mszy św. o godz. 18.00 wystąpi 200-osobowy Chór z Japonii „Requiem Project Choir Japan” pod dyrekcją kompozytora Susumo Ueda, który skomponował „Requiem Project Choir Japan” dla upamiętnienia trzęsienia ziemi w Kobe w 1995 roku, które pochłonęło blisko 6,5 tys. ofiar.

W zamyśle kompozytora „Requiem” mogłoby być śpiewane przez tych, którzy przeżyli osobiście tę tragedię i tych, którzy walczyli o to, by przywrócić życie miastu, które obróciło się w ruiny. Różni się od tradycyjnej mszy żałobnej: dziesięć części to teksty mszalne, a cztery zawierają oryginalną lirykę. Druga połowa utworu jest coraz bardziej optymistyczna i kończy się hymnem nadziei. To utwór, w którym uratowani mogą doświadczyć rozpaczy po tych, których stracili, wyśpiewać swoje cierpienie, a po przeżyciu żałoby wejść na drogę otuchy i wiary.

Premiera „Requiem” odbyła się 17 stycznia 2010 roku, podczas koncertu pamięci ofiar trzęsienia ziemi, który co roku organizowany jest w Kobe.

Kompozycja wykonywana także w innych japońskich miastach, m.in. w Tokio, Hiroszimie, Nagasaki oraz w Pradze, Wiedniu, Watykanie, Asyżu i Florencji stała się nie tylko hołdem ofiarom klęsk żywiołowych i wojen, ale również modlitwą o pokój.