piątek, 13 marzec 2020 02:00

Polskie Radio umożliwia uczestnictwo we Mszy świętej. Dodatkowe transmisje z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie

Napisane przez 

Polskie Radio zachęca do uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej transmitowanej z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. 

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Rada Stała Episkopatu Polski rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie części wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej. Wiernym, którzy nie mogą iść do kościoła, Rada zaleciła trwanie w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Polskie Radio w każdą niedzielę o 9.00 transmituje Mszę św. w Programie 1.  Liturgia radiowa to forma uczestnictwa nie tylko dla chorych, lecz także dla osób starszych, pracujących w niedziele czy więźniów. W Eucharystii w języku polskim biorą udział także osoby mieszkające poza krajem.

W niedzielę 15 marca, oprócz tradycyjnej Mszy radiowej o godzinie 9.00, na prośbę Słuchaczy, Program 1 Polskiego Radia będzie dodatkowo transmitował Mszę św. o 19.00, również z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie.

Portale PolskieRadio.pl oraz PolskieRadio24.pl udostępnią również streaming wideo z Mszy św. w kościele seminaryjnym w Warszawie. Msza sprawowana będzie w niedzielę 15 marca o godz. 11.00.

Bogata historia radiowych nabożeństw

Po raz pierwszy mszę świętą Polskie Radio transmitowało w maju 1927 roku z katedry w Poznaniu – jako pierwsza na świecie rozgłośnia państwowa. Niedzielne nabożeństwo miało swoje stałe miejsce w ogólnopolskim programie Polskiego Radia.

Nieobecne w czasie wojny zniknęło z anteny w 1949 roku na 31 lat. Powróciło we wrześniu 1980 roku na mocy porozumień sierpniowych. Zgromadziło wówczas przy radioodbiornikach 10 milionów słuchaczy.

Radiowej Mszy świętej przewodniczą między innymi krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, biskupi i kapłani zaproszeni z różnych okazji – niedzieli papieskiej, misyjnej, wsparcia Kościoła na Wschodzie, inauguracji roku akademickiego, dnia życia konsekrowanego, rocznic.

Śpiewem w mszy św. posługują chóry i schole warszawskie oraz te spoza stolicy.

Homilie ukazują się drukiem w wydawanych co roku tomach – zbiorach kazań świętokrzyskich.

Msza święta w radiowej Jedynce każdego tygodnia skupia przy radioodbiornikach 5-6 milionów ludzi.

Za: https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2472270,Polskie-Radio-umozliwia-uczestnictwo-w-mszy-sw-Dodatkowe-transmisje
Czytany 4778 razy