czwartek, 02 kwiecień 2020 06:00

15 lat temu Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca

Napisane przez 

Dziś mija 15. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. „Ojciec Święty Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. wieczorem o godzinie 21.37 w swym prywatnym apartamencie” – informowało oświadczenie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ogłoszone w nocy z 2 na 3 kwietnia w Watykanie.

„Potrzebujemy siebie nawzajem, by wspólnie, za wstawiennictwem Świętego Papieża, wołać do miłosiernego Boga i błagać Go, by ustała pandemia koronawirusa” – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz, zachęcając do modlitewnej jedności 2 kwietnia, w 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Osobisty sekretarz papieża Polaka zaapelował o duchową łączność o 21.37 i zapalenie o tej godzinie świec w naszych oknach.

Były sekretarz Jana Pawła II zaproponował, by odmówić wtedy Akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu, który sam niedawno złożył w łagiewnickim sanktuarium:

„Wszechmogący Boże, w obliczu pandemii, która dotknęła ludzkość, z nową gorliwością odnawiamy akt zawierzenia Twemu miłosierdziu, dokonany przez św. Jana Pawła II. Tobie, miłosierny Ojcze, zawierzamy losy świata i każdego człowieka. Do Ciebie z pokorą wołamy.

Błogosław wszystkim, którzy trudzą się, aby chorzy byli leczeni, a zdrowi chronieni przed zakażeniem. Przywróć zdrowie dotkniętym chorobą, dodaj cierpliwości przeżywającym kwarantannę, a zmarłych przyjmij do swego domu. Umocnij w ludziach zdrowych poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, aby przestrzegali koniecznych ograniczeń, a potrzebującym nieśli pomoc.

Odnów naszą wiarę, abyśmy trudne chwile przeżywali z Chrystusem, Twoim Synem, który dla nas stał się człowiekiem i jest z nami każdego dnia. Wylej swego Ducha na nasz naród i na cały świat, aby ci, których zjednoczyła walka z chorobą, zjednoczyli się także w uwielbieniu Ciebie, Stwórcy wszechświata i gorliwie walczyli również z wirusem grzechu, który niszczy ludzkie serca.

Ojcze Przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami. Św. Janie Pawle II, św. Faustyno i wszyscy święci, módlcie się za nami”.

Chciejmy wszyscy włączyć się o tej godzinie w szczególną modlitwę! W godzinę śmierci zabrzmią dzwony w naszej bazylice, które codziennie zwołują nas - duszpasterzy i siostry miłosierdzia o godz. 20.30 na wspólną modlitwę różańcową w zamkniętym kościele w intencji ustania pandemii.

W tę smutną rocznicę odejścia do Domu Ojca naszego wielkiego Rodaka, chcemy powrócić w naszych wspomnieniach do niezapomnianego wydarzenia jakie miało miejsce 13 czerwca 1987 r., kiedy w naszej świątyni Jan Paweł II spotkał się ze środowiskiem twórców.