środa, 31 marzec 2021 02:00

Triduum Paschalne i Wielkanoc 2021. Transmisje nabożeństw z Bazyliki Świętego Krzyża w I Programie Polskiego Radia

Napisane przez 
W Programie 1 Polskiego Radia będzie można słuchać nabożeństw Triduum Paschalnego oraz mszy w Święto Zmartwychwstania Pańskiego. Będą one transmitowane z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. 

Triduum Paschalne rozpoczyna Wielki Czwartek. To dzień, w którym w Kościele obchodzimy rocznicę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia Sakramentu Eucharystii. Wielki Piątek przybliża nam Mękę Pańską, a Wielka Sobota to czas wyciszenia i adoracji przy grobie Jezusa. Te dni prowadzą do niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, najważniejszych dla katolików Świąt.

Wielki Czwartek, godz. 18.00

Msza św. Wieczerzy Pańskiej mająca upamiętniać Ostatnią Wieczerzę Jezusa z uczniami. Mszą tą rozpoczyna się Triduum Paschalne. Wraz z rozpoczęciem mszy kończy się okres Wielkiego Postu. 

Wielki Piątek, godz. 18.00 

Liturgia Męki Pańskiej. Wielki Piątek jest jednym z dwóch dni w roku, w których nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia ma natomiast umożliwić wiernym przyjęcie komunii świętej i przypomnieć cierpienia Jezusa Chrystusa. 

Wielka Sobota, godz. 20.00 

W Wielką Sobotę, ostatni dzień Wielkiego Tygodnia zapraszamy do wysłuchania Orędzia Wielkanocnego, które wygłosi arcybiskup Adam Szal - metropolita przemyski. Następnie po godz. 20.05 zapraszamy na Liturgię Wigilii Paschalnej. 

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, godz. 9.00 

Transmisja uroczystej mszy św. z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. 

***

Polskie Radio w każdą niedzielę o 9.00 transmituje w Programie 1 mszę św. z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie. Liturgia radiowa to forma uczestnictwa nie tylko dla chorych, lecz także dla osób starszych, pracujących w niedziele czy więźniów. W Eucharystii w języku polskim biorą udział także osoby mieszkające poza krajem.

Czytany 4863 razy