sobota, 09 marzec 2024 01:00

(wyd. archiwalne)

Napisane przez 
W sobotę 16 marca 2024 roku o g. 17 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie odbędzie się prawykonanie „Pasji według świętego Mateusza” na głosy solowe, chór i 7 instrumentów, napisanej przez wybitnego współczesnego muzyka prof. Krzysztofa Kusiel-Moroza. Instrumentacji utworu podjął się Jerzy Cembrzyński, laureat Grammy. Wystąpi znakomici soliści, chór AVE oraz muzycy Filharmonii Narodowej.

Pasja jako forma muzyczna ma długą i chlubną tradycję. Powstała już w XII wieku. Niemal wszyscy najwięksi kompozytorzy brali za punkt honoru, aby językiem swojej muzyki opisać dramat męki i śmierci Chrystusa. Arcydziełem pozostają w tej dziedzinie dzieła Jana Sebastiana Bacha, ale również dla współczesnych pasja pozostaje źródłem inspiracji. Wystarczy przypomnieć choćby „Pasję według świętego Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego.

„Pasja według świętego Mateusza” prof. Moroza niezwykle sugestywnie nawiązuje do wielkich tradycji. Barokowe partie chóru, który wciela się w żydowski tłum świetnie korespondują z bardzo melodyjnymi i sugestywnymi partami solistów, zwłaszcza Jezusa.

Utwór powstał ponad dwie dekady temu jako forma przeznaczona do użytku liturgicznego – wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji AVE. – Prezentowaliśmy go wówczas w składzie dziecięco-młodzieżowym, a jedynymi instrumentem towarzyszącym śpiewakom były organy. Z okazji 85-lecia chóru AVE pokażemy „Pasję według świętego Mateusza” w nowej odsłonie: w dużym składzie chóralnym oraz w bogatej aranżacji instrumentalnej Jerzego Cembrzyńskiego.
Chór AVE działa nieprzerwanie od 1939 roku. Tuż po wojnie był głównym animatorem kultury na terenie prawobrzeżnej Warszawy: organizował spektakle, koncerty, a nawet potańcówki. W swojej historii zdobył ponad 30 nagród na festiwalach międzynarodowych i ogólnopolskich. Ma również na koncie nagrania dla stacji telewizyjnych i rozgłośni radiowych oraz kilka wydanych płyt CD, w tym trzy z udziałem Filharmoników. Obecnie w zespole śpiewa 50 osób – młodzież i dorośli.

Prezentacja „Pasji według świętego Mateusza” to kolejny element obchodów rocznicowych chóru AVE, który z okazji jubileuszu na rok 2024 przygotował wiele muzycznych niespodzianek. 

Partię Ewangelisty wykona Michał Rajewski, znakomity polski baryton, a jednocześnie chórmistrz, dyrygent i organista. Jako solista zdobył wiele nagród na prestiżowych konkursach i festiwalach. W rolę Jezusa wcieli się z kolei Bogdan Śliwa, bas z Polskiej Opery Kameralnej, który ma na swoim koncie ponad trzydzieści pierwszoplanowych ról w operach Mozarta, Rossiniego czy Dionizettiego. Rolę Piłata zaprezentuje Bartłomiej Włodkowski, na co dzień dyrygent chóru AVE. Solistom i chórowi towarzyszyć będą świetni instrumentaliści: Agata Bała (obój, rożek angielski), Adam Bardowski (klarnet), Nadia Bojadżijew (wiolonczela), Grzegorz Chmielewski (altówka), Katarzyna Gluza (skrzypce), Sebastian Portka (trąbka), Piotr Wilczyński (organy).

Chór AVE przygotowali: Bartłomiej Włodkowski, prof. Agnieszka Zwierko-Wiercioch oraz Bogdan Śliwa.  

Wstęp na koncert jest wolny, obowiązuje jednak rezerwacja miejsc siedzących, szczegóły na stronie fundacjaave.pl
Czytany 1440 razy