poniedziałek, 09 październik 2023 06:00

(wyd. archiwalne)

Napisane przez 

W niedzielę 15 października o 17.00 zapraszamy na kolejny koncert organowy z cyklu "Musica Sacra" w wykonaniu utalentowanej przedstawicielki najmłodszej generacji wirtuozów organów - Anny Przybysz. Na program koncertu złożą się utwory: Halleya Willana, Mieczysława Surzyńskiego, Karla Hoyera, Johannesa Brahmsa, Otfrieda Buesinga i Johanna Sebastiana Bacha.

WSTĘP WOLNY

Anna Przybysz to polska organistka, urodzona w 1992 roku w Warszawie. Studiowała w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Józefa Serafina. Ukończyła studia magisterskie w Hochschule für Musik und Theater w Lipsku, w klasie prof. Martina Schmedinga. W lutym 2022 roku obroniła doktorat w dziedzinie sztuk muzycznych. Ukończyła również studia podyplomowe Manager Muzyki (UMFC) oraz Coaching (SWPS). Jest pracownikiem Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Laureatka II Ogólnopolskiego Konkursu Organowego im. Mariana Sawy, V Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego, półfinalistka V Międzynarodowego Konkursu Organowego ,,Daniel Herz” w Brixen, XIII Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Gottfrieda Silbermanna we Freibergu. W 2022 roku wzieła udział w Bach Boston International Organ Competition, jako jedyna Polka. 

Stypendystka programu Erasmus w klasie profesora Martina Schmedinga w  Hochschule für Musik we Freiburgu. Uczestniczka programu wymiany studenckiej z Rice University w Houston, USA w klasie prof. Kena Cowana. Dwukrotna stypendystka Prezesa Rady Ministrów oraz Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej DAAD.

Swoje umiejętności doskonaliła na licznych kursach mistrzowskich.

Koncertowała na międzynarodowych festiwalach organowych w kraju i za granicą (w USA, Niemczech, we Włoszech, w Czechach i na Litwie).

Ostatnie lata poświęciła pogłębionym studiom nad życiem i twórczością Karla Hoyera (1891-1936), niemieckiego organisty i kompozytora. Nagrała cztery płyty na historczynych instrumentach Wilhelma Sauera w Michaeliskirche w Lipsku, Lutherkirche w Chemnitz oraz na organach Ladegasta w Marienkirche w Weißenfels.  Albumy ,,Karl Hoyer – Organ Works’’ i ,,Karl Hoyer – Organ Sonatas’’ zostały uznany za wybitne osiągnięcia w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne i nagrodzone brązowymi dyplomami w II i III Międzynarodowym Konkursie ,,Muzyczne Orły’’. Płyty zostały wydane przez Ars Sonora Studio w latach 2021-2023
Czytany 649 razy