Ogłoszenia duszpasterskieUroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15.08.2018 r.


Dzisiejszą Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywamy świętem Matki Bożej Zielnej. Przynosimy do naszych kościołów bukiety z ziół, kłosów i kwiatów, a rolnicy składają dożynkowe wieńce. Kościół je błogosławi, aby stały się znakiem dziękczynienia. Poświęcone wiązanki zanieśmy do naszych domów, niech umieszczone przy wizerunku Maryi, przypominają nam o wielkich rzeczach, jakie nieustannie czyni dla nas Bóg. Msze św. w naszej Bazylice wg porządku niedzielnego z wyjątkiem Mszy św. w dolnym kościele. Dzisiaj również przypada 98. rocznica Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą. Dziękujemy Bogu za bezcenny skarb wolności i naszą wdzięczną modlitwą ogarniamy wszystkich, którzy Ojczyźnie oddali swoje życie.

Z tej okazji Caritas Polska zaprasza jeszcze dzisiaj na wyjątkowe multimedialne widowisko niepodległościowe. Na oczach ponad 50 tysięcy widzów gwiazdy polskiej sceny zaprezentują losy rodziny, które splatają się z historią ostatnich 100 lat naszej Ojczyzny. Wystąpią m. in. Radosław Pazura, Dominika Ostałowska, Wiktoria Gosiewska i inni. Widowisko odbędzie się na pl. Piłsudskiego w Warszawie, początek o godz. 20.30, wstęp wolny.

W liturgii tygodnia jeszcze:

  • w czwartek – wspomnienie św. Rocha, który od średniowiecza jest czczony jako opiekun cierpiących na zaraźliwe choroby. Przy kościele Św. Krzyża w Warszawie w 1688 r. powstało Bractwo Św. Rocha, którego celem było wspieranie chorych i ubogich oraz ożywianie pobożności wśród parafian. Przez długi okres Bractwo Św. Rocha prowadziło ożywioną działalność prowadząc m. in. Szpital Św. Rocha i odegrało znaczącą rolę nie tylko w życiu parafii, ale i Stolicy. W czwartek, w dniu wspomnienia liturgicznego Św. Rocha, po Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się nabożeństwo ku czci św. Rocha, przy ołtarzu jemu poświęconemu, który znajduje się w naszej Bazylice.
  • w piątek – wspomnienie św. Jacka, Kapłana.
W najbliższą niedzielę 19 sierpnia zapraszamy do dolnego kościoła naszej bazyliki na koncert pt. „Pieśni Legionowe i Ułańskie”, w ramach cyklu koncertowego „Pieśni Wolności”, z okazji wielkiego jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Początek o godz. 20.00, wstęp wolny.