Ogłoszenia duszpasterskieNiedziela Palmowa (Męki Pańskiej) - 05.04.2020 r.


Liturgia dzisiejszej niedzieli wprowadza nas w ostatni etap Wielkiego Postu – Wielki Tydzień. Będziemy przeżywali go w dalszym ciągu w nadzwyczajnej sytuacji, związanej z panującym nie tylko w Polsce ale także w Europie i na całym świecie, stanem epidemii i wprowadzonymi zarządzeniami. Zgodnie z nimi jesteśmy wszyscy zobowiązani do podejmowania niezbędnych środków bezpieczeństwa i dlatego prosimy, w imię wspólnej odpowiedzialności, o stosowanie się do zaleceń kapłanów i kościelnej służby porządkowej. Dołączamy się również do apelu władz państwowych i kościelnych o ich przestrzeganie. Przypominamy, że dotyczy to przede wszystkim ograniczenia ilości osób, które mogą jednorazowo uczestniczyć we Mszy św. lub nabożeństwie do 5 oraz zachowania bezpiecznej odległości (co najmniej 2 metry) zarówno w ławkach jak  i w oczekiwaniu na spowiedź oraz podczas przystępowania do Komunii Świętej. Zwracamy się także z gorącym apelem do wszystkich, aby w tym czasie zagrożenia, do końca pandemii, przyjmować Komunię Świętą  na rękę. Przypominamy w tym miejscu zalecenie Episkopatu Polski, podyktowane troską o wzajemne bezpieczeństwo i dobro i pozostające w zgodzie z oficjalną nauką Kościoła o godnym przyjmowaniu Komunii Świętej, także na rękę!!!

Dzisiaj jeszcze zapraszamy do uczestniczenia w nabożeństwie Gorzkich Żali tylko za pośrednictwem transmisji Radia Maryja. Początek o godz. 18.00.

Msza św. niedzielna, odprawiana w naszej Bazylice o godz. 19.00, będzie w dalszym ciągu transmitowana przez I program Polskiego Radia, aż do odwołania.

Poza nabożeństwami Bazylika pozostaje otwarta na indywidualną modlitwę przed Najświętszym Sakramentem.

W piątek, 10 kwietnia, pamiętajmy w modlitwie o 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

W związku z istniejącymi ograniczeniami liturgię Triduum Paschalnego będziemy sprawowali przy zamkniętych drzwiach świątyni. Zachęcamy wszystkich do zachowania ducha tych dni i do  uczestniczenia w tej bogatej liturgii dzięki transmisji w I programie Polskiego Radia: w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek – od godz. 18.00, a w Wielką Sobotę – od godz. 20.05. Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Zachowajmy piękny zwyczaj błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny. W tym roku, z wiadomych racji, dokonamy tego w innej formie, w naszych domach. Mogą uczynić to rodzice: ojciec lub matka, odmawiając modlitwę Pańską i modlitwę przed posiłkiem oraz czyniąc znak krzyża świętego.

W WIELKANOC -  procesja rezurekcyjna wraz z Mszą św. o godz. 6.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 7.30. Pozostałe Msze św. wg porządku stałego.

W tych dniach zachęcamy do praktyki Komunii duchowej.

W zakrystii są już do nabycia tegoroczne kazania pasyjne ks. prof. Krzysztofa Pawliny. Zachęcamy także do sięgnięcia po prasę katolicką. Polecamy również najnowszy 32 tom Świętokrzyskich Kazań Radiowych.

Wszystkich pozostających w domach, Drogich Parafian i Osoby związane z naszą Bazyliką, z całego serca pozdrawiamy, zapewniamy o modlitwie każdego dnia, zarówno przy ołtarzy podczas Mszy św. jak i podczas modlitwy różańcowej, którą my kapłani podejmujemy wraz z Siostrami Miłosierdzia naszego Domu Świętokrzyskiego o godz. 20.30. Życzymy również owocnego przeżycia Wielkiego Tygodnia.