Ogłoszenia duszpasterskie28. Niedziela zwykła - 14.10.2018 r.


Przeżywamy uroczyste obchody  18. Dnia Papieskiego pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”. W ramach Dnia Papieskiego przeprowadzana jest przy kościołach zbiórka pieniędzy na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zebrana suma co roku pozwala wypłacać kilka tysięcy stypendiów zdolnej młodzieży z ubogich środowisk. W ten sposób, każdy może włączyć się w budowę „Żywego pomnika” Janowi Pawłowi II.

Dzisiaj jeszcze o godz. 18.00 zapraszamy na nabożeństwo różańcowe. Będziemy modlić się szczególnie w intencji wszystkich   nauczycieli i katechetach w dniu ich święta. Przez cały miesiąc październik nabożeństwa to odprawiamy w naszej Bazylice: w niedziele o godz. 18.00, w  dni powszednie po Mszach św. o godz. 9.00 i 18.00. Dzieci zapraszamy w środę na godz. 17.00 do dolnego kościoła.

W piątek, 19 października przypada 34. rocznica męczeńskiej śmierci bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i jego liturgiczne wspomnienie.

Tego samego dnia – 19 października br. będziemy obchodzili po raz pierwszy, ustanowiony przez Sejm RP Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Będzie on obchodzony jako święto państwowe uchwalone w hołdzie bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski.

Ponadto w liturgii tygodnia: w poniedziałek – wspomnienie św. Teresy z Avila, Dziewicy i Doktora Kościoła; we wtorek – wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej; w środę – wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, Biskupa i Męczennika; w czwartek – święto św. Łukasza Ewangelisty; w sobotę – wspomnienie św. Jana Kantego, Kapłana.

We wtorek 16. października br. mija 40. rocznica wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Ojca Świętego Jana Pawła II. Mszę św. dziękczynną za wybór Jana Pawła II odprawimy o godz. 18.00 wraz z Mszą św. nowennową.

W środę przypada kolejna rocznica śmierci Fryderyka Chopina. Zgodnie z coroczną tradycją serdecznie zapraszamy na koncert w rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. W murach świątyni, w której spoczywa serce wielkiego polskiego kompozytora, zabrzmi ponownie Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta – tym razem jednak zaprezentowane w wersji kameralnej na sześć instrumentów smyczkowych, opracowanej przez wiolonczelistę Marcina Zdunika. Wersja ta, bez solistów oraz chóru, obejmuje części Requiem skomponowane przez samego Mozarta, a więc do części Lux aeterna. Przejmującą Lacrimosę w opracowaniu Franza Liszta, wykona na fortepianie historycznym Janusz Olejniczak. Początek o godz. 20.00.

Za tydzień Niedziela Misyjna. Modlitwą i ofiarą będziemy wspierać działalność misyjną Kościoła.

Duszpasterstwo Akademickie zaprasza na rekolekcje na dobry początek, od poniedziałku do środy, o godz. 19.30 w dolnym kościele.

W imieniu wspólnota Kościoła Domowego jeszcze raz zachęcamy do udziału w pielgrzymce, organizowanej do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu z okazji trwającego roku św. Józefa. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę 27 października br. Koszt wyjazdu wraz z obiadem wynosi 70 zł. Zapisy i więcej informacji w zakrystii.

Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.