wtorek, 17 marzec 2015 20:47

Koncert pasyjny na rzecz Hospicjum Św. Proroka Eliasza w Nowej Woli

Napisane przez 
Koncert odbędzie się 20 marca 2015 r. o godz. 19:30 w Bazylice Św. Krzyża.
„Golgota Jasnogórska” to koncert złożony z tekstów wielkiego poety Ernesta Brylla z muzyką i w wykonaniu Joanny Lewandowskiej i Marcina Stycznia, jednych z najpopularniejszych artystów z kręgu piosenki poetyckiej.
Niezwykła propozycja na okres Wielkiego Postu.

„Golgota Jasnogórska” to poemat napisany przez Brylla do obrazów pasyjnych Jerzego Dudy-Gracza pod tym samym tytułem, które znajdują się nad Kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Co o genezie powstania mówi sam poeta:

„Leżeliśmy w jednym szpitalu, u profesora Bochenka na Ochojcu. Jurek najpierw, potem w 1999 roku ja, ale tak samo każdy z nas po cztery bypassy. Potem Jurek powiedział mi, że maluje Golgotę jako podziękowanie dla Matki Boskiej Częstochowskiej. Obejrzałem obrazy i bardzo, ale to bardzo mnie poruszyły. I nagle Jurek Duda-Gracz zapytał: „ A wierszy do tego byś nie złożył?”. Nie chciał, żeby to były bezpośrednie komentarze do każdej stacji – raczej moje widzenie…”

Tak też się stało. O ile obrazy Dudy-Gracza odwołują się do trudnej historii Polski, do naszych narodowych przywar i słabości, o tyle Bryll jest bardziej osobisty, pisze o Golgocie, która  jest tuż obok nas i w nas.
„Golgota Jasnogórska” składa się z 18. stacji,  obejmuje także zmartwychwstanie i wniebowstąpienie Jezusa. Cztery  stacje są recytowane przez Ernesta Brylla, czternaście stacji śpiewanych przez Joannę Lewandowską
i Marcina Stycznia tylko z akompaniamentem gitary. Ta surowa, ascetyczna forma powoduje, że teksty jeszcze mocniej nas uderzają i nie możemy przejść obok nich obojętnie. Do tej pory w Polsce odbyło się kilkanaście koncertów „Golgoty Jasnogórskiej”. Wśród nich jeden wyjątkowy, wielkopiątkowy koncert w 2012 roku na Jasnej Górze w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na specjalne zaproszenie oo. Paulinów.
W lutym 2013 roku nakładem Edycji Świętego Pawła ukazała się płyta „Golgota Jasnogórska”, która otrzymała nagrodę Feniksa w kategorii – muzyka chrześcijańska.


Hospicjum, które wpierają artyści działa od trzech lat i obejmuje opieką chorych u kresu życia i ich bliskich w pięciu gminach: Michałowo, Gródek, Narew, Narewka, Zabłudów woj. podlaskiego. Jest to hospicjum społeczne, działa bez kontraktu z NFZ, w związku z tym utrzymuje się jedynie dzięki darczyńcom i jednemu procentowi. Stale pod opieką zespołu Hospicjum Domowego znajduje się kilkanaście osób u kresu życia. W siedzibie Hospicjum Domowego działa bezpłatna wypożyczalnia sprzętu medycznego dla podopiecznych. Hospicjum zajmuje się także edukacją i promocją profesjonalnej opieki paliatywnej.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
Czytany 3408 razy